Prigodnim programom obilježili smo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Daria Gospodnetić, Ivana Brković Pichler, 17. 11. 2021.

Učenici i djelatnici Gimnazije Vladimira Nazora okupili su se pred školom kako bi se obilježio dan koji je osobitim slovima upisan u kalendar hrvatske prošlosti i hrvatskog naroda. Okupljanjem obilježavamo značaj i baštinu, tugu i suze, ponos i sjećanje na 18. studenoga, na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i na Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

U trenutcima kada se cijela Hrvatska prisjeća vukovarskih žrtvi, razaranja i smrti, učenici naše škole na svoj su način prizvali sjećanje na te dane i odali počast. Zapalili su svijeće i pred školom formirali riječ Vukovar. Također, održao se prigodni program na temu Domovinskog rata i Vukovara koji je vodila učenica 4. d razreda Lana Kalmeta. Učenik 4. e razreda Marko Ladišić pratio je naše učenike izvođače glazbom u pozadini. U osvrtu na prošlost, čuli smo ulomke životne priče jedne djevojčice, a danas odrasle žene koju je čitala učenica 4. c razreda Ema Dražić. Odabrali smo osobnu priču jednog mladog života koji nam otkriva i onaj Vukovar koji je postojao prije ovog Vukovara. Dječja perspektiva na život oslikava jednu širu dimenziju cjelokupnog života. Iza svakog prizora jedne postaje života, učenici su interpretativno čitali prigodne riječi hrvatskih književnika, a koji su također u knjigu hrvatske prošlosti upisali mnogo snažnih riječi o životu, o smrti, o ljubavi, o snovima, čežnjama, strahovima...O svemu onom što povezuje vrijednost žrtve življenja. Jer s ponosom i sigurnošću u svrhovitost trpljenja takve žrtve, kakvu su podnijeli sinovi i kćeri Vukovara i Škabrnje, i mi danas možemo živjeti s vjerom i nadom u bolje sutra pa i onda kada je ta nada posve blijeda. Ana Deur iz 4. f razreda čitala je pjesmu Tri moja brata Josipa Pupačića, Filip Matijević iz 4. d razreda pjesmu Budući Antuna Branka Šimića, a pjesmu Tvrđava koja se ne predaje Jure Kaštelana čitala je učenica Leonadra Škara iz 4. f razreda. Oduvijek je rat bio tema književnih djela, ali svaka priča o ratu zapravo je  antiratna priča. Zato i naši učenici pišući o ratu, uče kako je mir nenadoknadiv. Jednu takvu priču naziva Sjećaš li se raja?, autorsku priču, čuli smo od naše učenice Tereze Klečine iz 4. f. razreda. Program je zatvorio učenik Donat Zausnigg iz 4. e razreda porukom o budućnosti, riječima Siniše Glavaševića: ,,Grad – to ste vi!“ Zahvaljujemo svim učenicima iz publike na dostojanstvenoj šutnji i pozornosti kojom su pratili prigodni program naših maturanata, a posebna zahvala našim maturantima na izvedbi.

Aktiv profesora hrvatskog jezika