Pjesma naše učenice odabrana za zbornik radova Po(e)zitiva 2023.

Autor: Daria Gospodnetić, 21. 6. 2023.

Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju i ove je godine raspisala natječaj za najbolji pjesnički rad učenika srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Učenica Luna Knežević iz 3. b razreda napisala je sonet O ljepoti djevojci i, pod mentorstvom profesorice hrvatskoga jezika Darije Gospodnetić, sudjelovala je na natječaju te je njena pjesma odabrana među 20 pjesama za ovogodišnji zbornik radova Po(e)zitiva 2023.. Veselimo se zborniku i čestitamo našoj dragoj Luni!

Ovogodišnji natječaj inspiriran je prikazom i doživljajem tijela u poeziji. Učenici svih srednjih škola u Republici Hrvatskoj pozvani su da pošalji svoje radove, svoju poeziju u kojoj će se dotaknuti zadane teme promišljajući o tijelu i njegovim značenjima, kao i relacijama koje uspostavlja prema strasti, osjetu, žudnji, ljepoti, smrti, uspomenama, traumi…

Na ovogodišnji je natječaj Poezitive pristiglo četrdeset i sedam pjesama učenika srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Pred povjerenstvom za prosudbu radova učenika bio je težak zadatak – odabrati pjesme za zbornik  ovogodišnje Po(e)zitive. Odabrano je ukupno dvadeset pjesama za zbornik koji će biti objavljen do kraja 2023. godine.

U nastavku objave pročitajte sonet naše učenice:

O ljepoti djevojci

Ljepota pulsira vrlo pigmentiranim
očima išaranim iskrama zlaćanim.
Koža… Raskošna pčelinja košnica,
urešena, pozlaćena medom ovojnica.

Preko lica zaigrana svilena kosa,
mirisa toplog mlijeka i jutarnjih narcisa,
ranotravanjskih udisaja proljeća.
Prisutnost topline, svježa i čista sreća.

Čujem glas nade, punine, ljubavi.
Prsti prebiru požutjelu stranicu
isprepleću porculansku šalicu.

Srcolike puderaste usne omotavaju
radnju romana. Slatke li su rečenice,
ljubav progovara, riječima jedne krasotice.