GVN na Europskoj noći istraživača

Autor: Daria Gospodnetić, 1. 10. 2023.

Naši učenici i profesori bili su sudionici i posjetitelji manifestacije Europska noć istraživača. Manifestacija se održava 29. i 30. rujna od 17 do 22 sata. Trg pet bunara i Trg Petra Zoranića postali su, uz mnoge druge, velike učionice na otvorenom. Sudjelovale su brojne škole i vrtići, a organizator je Sveučilište u Zadru, u okviru projekta Blue Connect. Prijavljeno je preko 60 programa, a središnji punkt s glazbenim programom odvija se na Trgu Petra Zoranića gdje je naša klapa imala prilike sudjelovati, ali i učenici s dvjema aktivnostima pod vodstvom profesorica Monike Škare i Dajane Marnika.

Klapa Feral uveličala je manifestaciju Europska noć istraživača svojim nastupima.

Naši učenici 3. c i 3. e razreda, u pratnji profesora Ivana Kapovića, sudjelovali su u aktivnostima Sveučilišta u Zadru u sklopu manifestacije Europska noć istraživača, a i podržali naše kemičare i profesorice Dajanu Marniku i Moniku Škaru u njihovoj aktivnosti ,,Izmjerimo" i ,,Kemija oko nas''. Kako kaže naš prof. Ivan: ,,GVN istražuje, od naših kemičara, do opatice Čike, glagoljaša i rimskih začina (više nismo imali vremena)." Upoznali se s povijesnim razvojem gastronomskih navika na primjeru starih Rimljana u aktivnosti ,,Začini u starorimskoj kuhinji" i naučili kako su ih Rimljani koristili u kuhanju. Potom su sudjelovali u radionici ,,Tragom papira Zadarskih glagoljaša" i na primjeru molitvenika opatice Čike (utemeljiteljice samostana Benediktinki u Zadru) pokazana im je prava pergamena, izrada papira i vodenih žigove te način digitalizacije knjiga. Skitali i istraživali. Bogatiji za iskustvo u učionici na otvorenom.

I naši jezičari, učenici njemačkog jezika naše škole (3.d, 2.e i 2.f), sudjelovali su u projektu Europska noć istraživača. Za radionicu ,,Phraseme mit einer meteorologischen Komponente" pripremile su ih i pratile, u obnovljenom prostoru stare tehničke škole u Zadru, profesorice njemačkoga jezika Ana Bjeliš i Suzana Matković.

Profesorice s Odjela za germanistiku Sveučilišta u Zadru Anita Pintarić, Nikolina Miletić i Marija Perić osmislile su i na zanimljiv način vodile radionicu, u kojoj su učenici upoznali mnoge meteorološke frazeme na njemačkom jeziku i usporedili ih s frazemima na hrvatskom jeziku.

Zato vrijeme naši učenici sudjelovali su u manifestaciji Europska noć istraživača s dvjema radionicama ,,Izmjerimo!'' i ,,Kemija oko nas'' koje su osmislile profesorice Monika Škara i Dajana Marnika te uspješno povezale predmete Informatika i Kemija i kategorije Tehnologija i Priroda.

,,Aktivnost Izmjerimo!'' obuhvaća korištenje mjerne stanice za mjerenje temperature i vlažnosti zraka. Također, senzor omogućuje i praćenje kvalitete zraka te iako je njegov glavni ciljni plin ugljikov dioksid (CO2), osjetljiv je i na različite druge plinove, uključujući hlapljive organske spojeve (VOC-ove), alkoholne pare, benzen, dim i druge štetne plinove koji se često nalaze u okolišu. Mjerna stanica bit će spojena s micro:bitom na kojem će se moći iščitati trenutni podatci. Također, u programu Arduino bit će spremljeni podatci ranijih mjerenja te će isti biti prikazani na računalu. Učenici su izradili prigodan plakat i isprintali osmišljene osmosmjerke koje su posjetitelji rješavali, a za nagradu su im na 3D printeru isprintali privjesak za ključić vezan za ovu temu.

,,Aktivnost Kemija oko nas'' obuhvaća računalnu aplikaciju u Pythonovom sučelju Tkinter namijenjenu računanju broja izomera jednostavnih ugljikovodika, agregacijska stanja i njihov prikaz. Aplikacija se mogla isprobati na našem računalu i tabletima. Imali su plastične modele od kojih su se mogli izraditi navedeni spojevi, video prezentaciju o tim spojevima koji čine prirodni plin i nalazištima prirodnog plinu u Republici Hrvatskoj. Izradili su društvene igre, tipa kviza znanja, o tim prirodnim spojevima.

Zahvaljujemo svim posjetiteljima što su sudjelovali i pokazali interes, nešto naučili, a pritom se i zabavili s nama!