Školski projekt Arhetipski motivi u lirskoj poeziji

Autor: Božena Vulić Bauk, 25. 10. 2023.

Ovaj mjesec profesorice hrvatskoga jezika Ivana Stanišić i Božena Vulić Bauk započele su književni projekt pod nazivom "Arhetipski motivi u lirskoj poeziji". Učenici prvih i trećih razreda, na zadanu mjesečnu temu, trebaju izabrati pjesme, pojasniti arhetipske motive u njima, izraditi plakate i prezentirati isto. Tema se mijenja na mjesečnoj razini, ovisno o danu koji se taj mjesec obilježava. U listopadu se obilježava dan kruha i jabuka, a upravo te motive možemo smatrati arhetipskima u lirskim pjesmama, ali i u cjelokupnoj književnosti.

Učenice Laura Mičić i Lucija Valčić iz 3. a, uz pomoć svoje profesorice Božene Vulić Bauk, izdvojile su tri pjesme s navedenim motivima i određenom simbolikom istih. Riječ je o pjesmi Sloboda Danijela Dragojevića te o dvjema pjesmama Dragutina Tadijanovića, Na stolu kruh i Uspomene.

Također, učenice nisu odoljele, a da ne spomenu jos neka književna djela u kojima se javlja simbolika jabuke, kao što su Biblija, Planine Petra Zoranića i Preobrazba Franza Kafke.

Cure su se zbilja potrudile, savladale tremu pred izlaganje i napravile odličan posao.