Posjet kazalištu lutaka - predstava Judita

Autor: Ivana Brković Pichler, 8. 11. 2023.

Učenici 2. b, 2. d i 2. e razreda, u ponedjeljak su, 6. studenoga u Kazalištu lutaka, u pratnji svojih profesorica Veronike Jurković i Ivane Brković Pichler, pogledali uprizorenje priče o Juditi, toj vječnoj temi koju je u svoju originalnu i uvijek aktualnu priču, ovjekovječio Marko Marulić postavljajući se tako kao stup hrvatske pisane književnosti.

Ovo čarobno uprizorenje Judite ansambla zadarskog Kazališta lutaka u režiji Marina Carića, posebno je po neobičnom vizualnom, scenografskom prikazu grada Betulije i po dojmljivoj kostimografiji dramskih lica, a koja se ispreplitala s lutkarskim prikazom radnje.
U gradu Betuliji živjela je hrabra žena Judita koja je svojim požrtvovanim djelom izbavila Betuljane od pogibelji. Kad je veliki vojskovođa Holoferno odlučio zauzeti grad, Judita odluči svojom ljepotom i ženstvenošću nadmudriti Holoferna i spasiti grad. No, zaljubi se u Holoferna kao i on u nju. Donosi tešku odluka i u trenutku zajedničke strasti, odrubi mu glavu. Žrtvuje svoju veliku ljubav za spas grada i njegovih stanovnika.
Završnom mišlju o tome kako je taština ta koja upravlja ljudima i njihovim djelima, i kako je ta ljudska osobina razarajuća sila koja odvaja ljude, Judita naglašava kako bi svaki čovjek u sebi trebao zatomiti tu potrebu ako želimo gajiti međusobnu ljubav, uvažavanje, razumijevanje i brigu spram drugog čovjeka.
Tako je priča o Juditi, više od pola tisućljeća udaljena od suvremenosti i svijeta u kojem živimo, učenicima drugih razreda ukazala na opće ljudske vrijednosti koje egzistiraju od pamtivijeka i kao takve ih uvijek trebamo njegovati. Učenici su s velikom pozornošću pratili dramsku radnju i tako pokazali želju da svoj svijet nadopunjuju porukama značajnih djela starije hrvatske književnosti.