Radionica poetskog kolaža u sklopu projekta Hrvatski pjesnici

Autor: Daria Gospodnetić, 19. 12. 2023.

Učenici 4. b, d i f razreda danas su sudjelovali u radionici ,,Notturno u kolažu''. Radionica se zasniva na izradi pjesničkog kolaža na odabranu temu iz pjesama izabranih pjesnika. Ideja je stvaranje vlastite pjesme od odabranih stihova s kojima se mogu poistovjetiti ili ih privlače ljepotom izraza i pjesničkih slika. Učenici na taj način analiziraju pjesme i dublje promišljaju o stihovima.

Za ovu radionicu profesorica hrvatskoga jezika Daria Gospodnetić izabrala je nokturalni ugođaj odnosno pjesme Notturno Antuna Gustava Matoša i Tina Ujevića te Nokturno Miroslava Krleže, pjesmu Prva noć samoće Antuna Branka Šimića te Nocturno Olivera Dragojevića odnosno Jaķše Fiamenga koji je sigurno za svoju pjesmu bio inspiriran trima spomenutim književnim Notturnima naših istaknutih pjesnika.
Nakon čitanja i kratke interpretacije pjesama, u kojoj su učenici mogli uočiti sličnosti pjesama, ali i njihove razlike u sadržaju i formi, s obzirom na stilove stvaranja, impresionizam, simbolizam i ekspresionizam, učenici su samostalno čitali pjesme i izradili svoje od odabranih stihova.
Potom su pjesme interpretativno čitali i uz pomoć profesorice kratko analizirali te promišljali zašto su se odlučili za određenu formu pjesme ili njen sadržaj.
Tijekom radionice slušali su Olivera Dragojevića i pustili da ih njegov glas i njegova glazba dodatno motiviraju. Zanimljivo je kako je osobnost svakog učenika bila vidljiva u novonastalim pjesmama iako je riječ o posuđenim stihovima. Učenici su kreativno i vrlo promišljeno povezali stihove u cjelinu, neki su bili romantični, neki mračniji, ali uvijek otvarajući mjesto za optimizam. Radionica je protekla izvrsno i svi su uživali.