Posjet Berlinu (25. 2. – 2. 3. 2024.)

Autor: Administrator , 10. 3. 2024.

Od 25. veljače do 2. ožujka 2024. godine deset učenika i učenica drugih i trećih razreda naše škole, na poziv Njemačkog parlamenta u pratnji profesorice DSD – nastave Sonje Biermann, boravilo je u Berlinu kako bi istražili kulturu i povijest glavnog grada Savezne Republike Njemačke.

U ovaj DSD projekt uz našu školu uključene su i druge škole s područja cijele Republike Hrvatske pa se ukupno 32 učenika i učenica u Berlinu susrelo s 11 učenika iz partnerske škole u Erfurtu. Učenici su zajedno proveli tjedan dana u hostelu Berlin Friedrichshain.

Cilj projekta bio je posjet Bundestagu (njemačkom parlamentu) koji su učenici posjetili na poziv zastupnika Matthiasa Birkwalda. Tako su u srijedu, 28. veljače 2024. bili u Parlamentu gdje je učenicima u glavnoj vijećnici predstavljena povijest i uloga njemačkog parlamenta nakon čega su učenici imali sat vremena na raspolaganju kako bi proveli kratki intervju s političarima. Potom je uslijedilo razgledavanje staklene kupole i ručak u saborskoj kantini.

Uz navedeno bilo je još mnoštvo kulturnih znamenitosti koje je trebalo vidjeti i posjetiti. Primjerice, takozvani Muzejski otok u sklopu kojeg su posjetili Novi muzej, Njemačku katedralu, Novi dvorac s Humboldtovim forumom. Učenike se najviše dojmila originalna statua kraljice Nefertiti izložena u Novom muzeju.

Veliko oduševljenje kod učenika izazvao je i posjet Olimpijskom stadionu gdje su, uz tribine i mjesto olimpijskog plamena, posjetili i službene svlačionice sportaša.

Autobusom, vlakom i tramvajem i naravno dugim šetnjama, istražili su mnoga bitna mjesta njemačke povijesti kao što su npr. Brandenburška vrata, Mjesto sjećanja na holokaust, Francuska katedrala, Pitoreskna Nikolajevu četvrt s Ephraimovom palačom, Povijesna crvena gradska vijećnica, East Side Gallery, Checkpoint Charlie, Most Oberbaum i Memorijalna crkva cara Wilhelma.

Ni obilazak grada linijom broj 100 nije izostao jer usprkos tome što su od ranog jutra do kasne večeri bili u razgledavanju, bez nje ne bi uspjeli sve vidjeti.

Uz to su naravno morali ostaviti i nešto vremena za kupovinu pa su tako na programu bili i poznati bulevar Unter den Linden, Ku‘damm i vjerojatno najveličanstvenija robna kuća Njemačke KaDeWe, baš kao i Hackerschen Höfe gdje se u povijesnim zgradama nalaze prekrasni butici i restorani.

U šarenom svijetu čokolade Ritter Sport učenici su kupovali čokoladu, a suvenire u Bikini Shopping Center kao i u centru Alex, na svjetski poznatom Alexanderplatzu.

U četvrtak navečer za učenike je organizirana oproštajna zabava u disko klubu. U Matrixu, jednom od najatraktivnijih klubova u Njemačkoj, učenici su se mogli zabavljati i plesati dok su poznati DJ-evi puštali glazbu.

Za posljednji dan našeg boravka u Njemačkoj ostavili su posjet Muzeju DDR-a, gdje su uz impresivan jednosatni obilazak, s lakoćom uronili u svijet bivšeg DDR-a i posjetili Tehnički muzej.

Nakon toga posjetili su veliku tržnicu u Kreuzbergu kako bi se opskrbili hranom i pićem za dugi povratak na koji su u 22:10 krenuli autobusom.

Bila je to jedna odlična grupa mladih ljudi i izlet za pamćenje!

Ostvareni su brojni kontakti kako među našim učenicima različitih generacija tako i među učenicima iz različitih škola.

Sonja Biermann