GVN na županijskoj smotri LiDraNo

Autor: Ivana Brković Pichler, 29. 2. 2024.

U srijedu, 28. veljače, u prostorijama Centra za kreativne industrije održana je županijska razina smotre LiDraNo na kojoj su nas učenici naše škole predstavili u svim kategorijama ostavivši snažan dojam svojim kreativnim stvaralaštvom. Nama mentorima iznimna je čast reći da smo magiji i čaroliji kreativnog stvaralaštva ove godine uspjeli privući najveći broj učenika, njih čak šesnaest, na koje svi možemo biti itekako ponosni.

Spužvu, naš školski časopis, predstavili su učenici Boris Marić, Paola Gospić te Dora Donatella Stevanović pod mentorstvom profesorice Mateje Perić. Časopis Spužva i svijet Gimnazije Vladimira Nazora predočen njime, najbolje dočarava duh zajedništva i pozitivne energije naše škole, stoga je sasvim razumljivo da je časopis predložen za državnu smotru.

Radijska grupa Nazor i ove je godine odlučila kreirati društveno angažiranu emisiju iz perspektive mladih ljudi, ranjenih tjeskobom suvremene civilizacije, istražujući poimanje empatije koja je nužna kako bi mladost današnjice stasala u zdravo i sretno društvo. U stvaranju i predstavljanju emisije sudjelovali su: Dorotea Perica, Lana Kruneš, Maria Marinović, Petra Ranj i Boris Marić, a mentorica je profesorica Ivana Brković Pichler. Naša poruka je prepoznata i ove godine pa je i radijska emisija Jedan od nas predložena za državnu smotru Lidrano.

Zola Ušalj, Mihaela Marcelić i Mišel Tišma, prema riječima povjerenstva, a na ponos mentorice Ivane Brković Pichler, na divan su način prikazale svoju kreativnost, scenski pokret i predivnu poruku prenesenu dramatizacijom novele Zagrljaj Ranka Marinkovića, stoga je i ovaj grupni scenski nastup predložen za državnu smotru.

Četiri samostalna scenska nastupa također su bila iznimno primijećena. Učenica Mirta Zubčić pod vodstvom mentorice Senke Weber istaknula se izražajnim kazivanjem poezije govoreći Pjesmu mrtvog pjesnika Dobriše Cesarića.

Nevia Bilan pod mentorstvom profesorice Mateje Perić privukla je pažnju svojom zrelošću pristupa izvedbi ulomka teksta novog romana Kristiana Novaka Slučaj vlastite pogibelji.

Gabrijel Stojić pod mentorstvom profesorice Ivane Brković Pichler uspio je prisutnima izmamiti osmijeh na lice i istaknuti se svojim snažnim nastupom i glasom, prikazujući svijet jednog sela koje su upropastile knjige, a po predlošku teksta Ante Tomića Zašto su me zapalili?.

Posebno je pohvaljena i istaknuta učenica Ramona Žunić za koju je povjerenstvo dalo zeleno svjetlo da monologom Gdje se kupuju nježnosti?, autorice Monike Herceg, slobodno može pristupiti prijemnom ispitu na Akademiji dramskih umjetnosti, što naša Ramona i planira i u tome joj svi želimo sreću. Profesorica Ivana Brković Pichler pomagala je Ramoni u pripremi.

Literarno stvaralaštvo predstavili su Luna Knežević i Jakov Lisica. Lunino majstorstvo pisanja poezije u tekstu Zemaljski vrtovi pohvaljeno je i primijećeno te je ohrabrena da nastavi njegovati tu posebnu vještinu što će ona zasigurno i činiti ohrabrena mentorstvom profesorice Darije Gospodnetić. Jakov je u radu Moja Luce – moje svjetlo hrabro iznio svoju intimnu ispovijest o svojoj sestri Luciji, a ta iskrenost i toplina kojima tekst zrači, prepoznate su i pohvaljene. Mentorica je Ivana Brković Pichler.

Dorotea Perica za svoj je novinarski rad, Latice koje iscjeljuju, intervju s ravnateljicom Dječjeg vrtića Latica Anitom Rudić, dobila priznanje kako je razotkrila široku problematiku: od nužnosti inkluzije - prihvaćanja različitosti, preko problema digitalne tehnologije u svijetu djece i mladih do mogućnosti nadilaženja svih tih izazova današnjice. Mentorica je profesorica Ivana Brković Pichler.

Također, mora se istaknuti kako je i ovu svečanu prigodu tradicionalno uljepšala, a prisutne nadahnula svojim izvedbama, klapa Feral pod vodstvom profesorice Ive Mustać Klarić.

Vjerujemo da se iz priloženog osvrta može vidjeti da je svojim sudjelovanjem na smotri LiDraNo, Gimnazija Vladimira Nazora pokazala i dokazala kako smo škola koja se može smatrati simbolom svestranosti, kreativnosti, promišljanja naših učenika o svijetu u kojem žive te o mogućnostima u kojima su oni ti koji čine boljitak za svijet u kojem žive.

Isječci dramskih izvedbi: https://fb.watch/qw2Xdn85PT/

Članak u novinama: