,,Voda u književnoj riječi'' - radionica u sklopu manifestacije ,,Zadar čita''

Autor: Daria Gospodnetić, 20. 3. 2024.

Zadar čita, manifestacija je u organizaciji Gradske knjižnice Zadar, koja promovira istraživanje, znatiželju i kreativnost i poziva sve obrazovne i kulturne ustanove da se prijave svojim programima i tako doprinesu razvijanju čitateljske kulture. Zadar čita 2024 odvija se u ovom tjednu, od 18. do 23. ožujka 2024., a naša škola pridružila se i ove godine svojim programima ,,Voda u književnoj riječi" i ,,Govorimo vodu". Prvu radionicu ,,Voda u drugoj moderni" u sklopu programa ,,Voda u književnoj riječi" i školskoga projekta ,,Hrvatski pjesnici'', održala je profesorica hrvatskoga jezika Daria Gospodnetić u 4. f razredu.

Prvu radionicu ,,Voda u drugoj moderni" u sklopu programa ,,Voda u književnoj riječi", održala je profesorica hrvatskoga jezika Daria Gospodnetić u 4. f razredu. Izdvojene su pjesme Jure Kaštelana, Vesne Parun, Slavka Mihalića i Josipa Pupačića s temom ili motivima vode. Nakon čitanja, učenici su uočavali ulogu vode u stihovima, njena prenesena značenja, poveznicu s rodnim krajem, prolaznosti vremena, ljubavnim žarom i tako dalje.
Po uzoru na poeziju indijsko-kanadske pjesnikinje Rupi Kaur, učenici su, na plavoj podlozi, izabirali skice osoba te stihove s motivima vode i spajali ih u novu umjetničku cjelinu. Posebna zahvala učenicama Anđeli Santini, Antei Matković, Mariji Vulin, Ramoni Žunić i Mirti Pavlović koje su radovima svoje kolega ukrasile središnji školski pano povodom nadolazećeg Dana vode.