Učenici sudjelovali u Erasmus programu: Seeking Justice

Autor: Tihana Magaš, 18. 4. 2024.

Učenici naše škole Jakov Lisica, Jakov Gospić, Ivan Paško Džaja te Roko Vučetić prošli su tjedan, u pratnji profesorice Ane Burele, sudjelovali u Erasmus programu Seeking Justice: From Nuremberg to the Hague. Četiri dana sudjelovali su u seminaru posvećenom traženju pravde nakon 2. svjetskog rata te novijih ratova 20. i 21. stoljeća. Različitim radionicama, na praktičan način, upoznali su se s načinom rada različitih institucija te djelatnostima koje te institucije obavljaju.

Tako su se u četiri dana intenzivnoga programa suočili s problemima, izazovima i poslovima novinara, tužitelja i braniteljskoga tima. Upoznali su se s ulogom suca u sudskim procesima, kao i uzimanjem iskaza od svjedoka određenih procesa. Empirijskim radom tražili su dokaze za ratne zločine počinjene u Ukrajini, Filipinima, Centralnoj Afričkoj Republici. Uz to, aktivno su sudjelovali na simulirianoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a.

Zadnji dan boravka u Nizozemskoj, učenici su išli u posjet Međunarodnom kaznenom sudu (ICC - International Criminal Court) sa sjedištem u Hagu. Tamo su posjetili sudnice te slušali predavanje pravnika koji su aktivno sudjelovali u nekim od najznačajnijih suđenja za ratne zločine.

Uz to, učenici su posjetili i sjedište Europskog udruženja povjesničara (EUROCLIO) gdje su saslušali iskaz žrtve ratnih zločina iz Ugande. Ono što je potrebno istaknuti i što je vrijedno divljenja, jest da on aktivno sudjeluje u sudskim procesima kao velika potpora žrtvama zločina koji se nađu u ulozi svjedoka.
Ovaj program rezultat je rada više partnerskih organizacija - Euroclio, Nizozemska, Udruga Hermes, Zagreb, partnerska škola iz Nizozemske i naše škole. Voditeljica projekta i mentorica učenicima je prof. Tihana Magaš.
Naši učenici istaknuli su se svim zadacima te su primili pohvale od trenera-edukatora i voditelja projekta!
Debatne vještine, poznavanje europskih zakona i izvrsnost u engleskom jeziku pokazuju kvalitetu rada naših učenika i njihovih profesora!
Bravo!