Projekt ASOC

Autor: Tihana Magaš, Marta Kinda, 18. 4. 2024.

Učenici naše škole, zajedno s profesoricama Martom Kindom i Tihanom Magaš, sudjelovali su 2021. godine u projektu ASOC kojim se promiče sudjelovanje u praćenju ulaganja koja se provode putem kohezijske politike EU-a korištenjem javnih otvorenih podataka. Cilj takvog projekta poticanje je kulture aktivnog građanstva i podizanje svijesti učenika srednjih škola o kohezijskoj politici i EU projektima.

Kako bi sudjelovali u samom projektu, učenici su trebali odabrati projekt, sufinanciran od strane Europske unije, čiji napredak će pratiti. Odabran je projekt obnove kompleksa bivše crkve i samostana Sv. Nikole, a njime se planiralo obnoviti, prenamijeniti i valorizirati sveukupno pet prostornih jedinica na površini od 1.264,82 m2 neto površine.
Učenici su za cilj imali provesti intervjue s čelnicima i ljudima koji su svaki dan na terenu, poučiti građane te ostale učenike o realiziranju i provođenju projekata sufinanciranih novcem iz EU fondova te povećati zainteresiranost za projekte slične ovome koji će se izvoditi u bliskoj budućnosti. Isto tako, cilj je bio dobiti i bolji uvid u provođenje ovakvog projekta koji je bitan, kako za grad Zadar, tako i za njegove stanovnike, a u konačnici i za posjetitelje grada.
Danas, tri godine nakon provedbe projekta, rad na obnovi je dovršen i prostorne jedinice preuređene su u poslovno-administracijske prezentacijske prostore za potrebe održavanja aktivnosti Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru (MCPA) .
Novi prostori MCPA otvoreni su za javnost kao edukacijski, izložbeni i prezentacijski prostor.
Učenici 3. e i 3. b razreda, s profesoricom Martom Kindom, otišli su na dane Otvorenih vrata i posjetili edukativno-prezentacijski centar Sv. Nikole. Prostorom ih je provela, ali i pobliže objasnila što se sve na tom mjestu događalo, gospođa Nika Cohen koja je ujedno sudjelovala u cjelom projektu. Zahvaljujemo na gostoprimstvu!