Nazorovci u kazalištu - Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja

Autor: Daria Gospodnetić, 28. 9. 2022.

Učenici trećih razreda posjetili su Hrvatsko narodno kazalište u Zadru i pogledali uprizorenje Predstave Hamleta u selu Mrduša Donja Ive Brešana u režiji Dražena Ferenčine. Profesorice hrvatskog jezika Mateja Perić, Daria Gospodnetić i Veronika Jurković organizirale su odlazak na predstavu za svih 6 odjeljenja trećih razreda naše gimnazije u sklopu školskog projekta Lektira u kazalištu

Izvor fotografije: Željko Karavida, HNK (Klikom na fotografiju, pogledajte kako je izgledao posjet)

Školski projekt provodit će se u aktivnostima koje će se odvijati u rujnu i listopadu 2022. godine. raznim aktivnostima, a jedna od njih upravo je gledanje uprizorenja dramskog djela koje je učenicima trećeg razreda lektira predviđena za listopad. Unatoč kiši i kasnijem terminu predstave, naši učenici su se spremno odazvali te svojim dostojanstvenim ponašanjem u kazalištu, na ponos svojih nastavnica, pokazali još jednom da su pravi gimnazijalci.

Učenici će u nadolazećim aktivnostima uočavati u elemente intertekstualnosti u navedenom lektirnom djelu, odnos dramskog teksta i izvedbe na pozornici, povezati dramske tehnike u tekstu i tehnike u izvedbi. Kritički će procijeniti predstavu, opisati izvedbu glumaca, kako se postižu elementi humora, scenografiju, kostimografiju itd. Pisat će osvrt, prikaz ili usporedbu dramskog djela i dramske izvedbe. Također, ono čemu se najviše vesele, kao i njihove nastavnice, dramatiziranje je  ključnih ulomaka po ulogama u razredu.