Nazorovci u kazalištu - Nora, kuća lutaka

Autor: Božena Vulić Bauk, 5. 11. 2022.

Učenici naše škole, 2. i 4. razreda u pratnji profesorica Hrvatskog jezika, Senke Weber, Ivane Stanišić i Božene Vulić Bauk, u četvrtak, 3. studenog u HNK Zadar prisustvovali su predstavi Nora, kuća lutaka, norveškog dramatičara Henrika Ibsena, u izvedbi KMD Dubrovnik i koprodukciji s Gradskim kazalištem Joza Ivakić Vinkovci.

Drama je već na praizvedbi 1879. godine izazvala burne reakcije publike uzdrmavši društvene strukture koje su se našle pogođene Ibsenovim kritičkim mislima.
Nora, koja je dotad bila u naizgled sretnom braku s odvjetnikom Torvaldom Helmerom, shvaća da je zapravo lutka za igranje u rukama svoga supruga te napušta svoj dom, supruga i djecu, da bi pronašla vlastiti identitet. Položaj žene u braku i društvu, a posebice Norin čin pobune intrigira i danas, skoro pa 150 godina od prve izvedbe.

Redovito zaintrigira i učenike te potakne rasprave na satu lektire, a ovom prilikom učenici su se iskazali i kao kazališni kritičari davši argumentirani osvrt na
predstavu.