Projekt SALL ,,Schools as living labs"

Autor: Monika Škara, Suzana Matković, 31. 1. 2023.

Učenici naše škole Anja Vulin, Nora Čadež i Vijeko Fantina u pratnji profesorica S. Matković i M. Škara posjetili su 25. siječnja 2023. godine OPG „Šinjorina smokva“. Posjet je organiziran u sklopu projekta SALL koji se temelji na metodologiji Škola kao živi laboratorij. Tema projekta je hrana; uzgoj, prerada, proizvodnja, potrošnja itd.

Cilj ovakvog načina rada učiniti je STEM podučavanja privlačnijima, inovativnijima i povezati se s lokalnim proizvođačima hrane. Učenici su imali priliku vidjeti kako ljudi iz naše lokalne zajednice uzgajaju autohtono voće, a od njega u malom proizvodnom pogonu proizvode potpuno prirodni pekmez bez aditiva. Vlasnica OPG – a, gospođa Sandra Babac, upoznala nas je s uzgojem smokava, njihovom berbom, obradom, proizvodnjom pekmeza i načinom prodaje.