Đir zadarskim ,,Perivojem od slave''

Autor: Božena Vulić Bauk, 2. 2. 2023.

,,Ovi perivoj jest vičnoj Slavi posvećen, u kom, kako vidiš, sva dubja, bilja i cvitja vazdazelena s procvatom vičnje pramalitje uzdrže". Ovim riječima vila Hrvatica upoznaje pastira Zorana sa slavnim perivojem od Slave u prvom hrvatskom romanu _Planine_ .
Nakon sata upoznavanja s navedenim Zoranićevim djelom i interpretacije ulomka _Perivoj od Slave i u njem vile: Latinka, Grkinja, Kaldejka i Hrvatica_ , učenici 2. a, 2. e i 2. f razreda, u pratnji prof. Božene Vulić Bauk posjetili su svojevrsni zadarski perivoj od slave.

Turistička tura krenula je od Trga sv. Krševana na kojem se nalazi spomenik Petru Zoraniću, a zatim se zaputila prema Perivoju Gospe od Zdravlja, odnosno zadarskom panteonu s bistama istaknutih književnika, kritičara, slikara, kipara, graditelja, jezikoslovaca i političara. Kad su stvarali, kakva je njihova veza sa Zadrom i što su nam ostavili u naslijeđe, istražili su učenici te predstavili svatko svoju povijesnu ličnost.
Sunčan dan te buran i svjež zrak učinili su ovo kulturno uzdizanje vjerodostojnom replikom Zoranićeva perivoja.