Učenici sudjelovali na debati ''Lucija i ja'' čitateljskog kluba ''Modus essendi''

Autor: Daria Gospodnetić, 21. 3. 2023.

Učenici i profesorice pozvani su na debatu ,,Lucija i ja" čitateljskog kluba ,,Modus essendi" koju je moderirala izv. prof. dr. sc. Katarina Ivon. S obzirom na to da upravo uče realizam, a ,,Posljednji Stipančići" najbolji je realistički roman te obavezna lektira i djelo na popisu esejskih djela za državnu maturu, ova debata bila im je zanimljiva i korisna, a uz ponavljanje pročitanog djela iz 1. razreda srednje škole, čuli su i različite stavove i razmišljanja mladih ljudi čitateljskog kluba.

Učenici 3. e i 3. f danas su posjetili Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru u pratnji profesorica hrvatskog jezika Veronike Jurković i Darije Gospodnetić čime smo nastavili suradnju sa sveučilištem u sklopu njihovih Dana otvorenih vrata, a i nastavili s našim tjednom čitanja u sklopu manifestacije Zadar čita i naših projekata Lektira na sceni i Lektira u kazalištu.

U izrazito toploj susretljivoj atmosferi razgovarali su na prvome mjestu o problematici žene, Lucije, u romanu Vjenceslava Novaka. Razgovor su vodile studentice Petra Vukušić i Mara Brautović. Studenti i učenici razgovarali su o ravnopravnosti i položaju žene, uspoređivali ženske i muške likove sa sobom i svojim uvjerenjima.
Posebno pohvaljujemo učenike koji su se, zrelo i odgovorno, uključili u raspravu o temi. Osobito zanimljivo bilo je promišljanje o pitanju - tko je posljednji Stipančić uistinu, po krvnoj liniji ili simbolično.
Zahvaljujemo profesoricama Jeleni Alfirević-Franić, Katarini Ivon i pročelnici doc.dr.sc. Maji Cindrić na pozivu, suradnji i ugodnom druženju.