Trećaši posjetili kino i odgledali igrani film

Autor: Daria Gospodnetić, 22. 3. 2023.

Danas su učenici svih trećih razreda posjetili kino i odgledali igrani film Crni Adam (2022.) Naime, njihove profesorice hrvatskog jezika Daria i Veronika, odlučile su upustiti se u izazovnu organizaciju posjeta kinu za 6 trećih razreda kako bi se ostvario ishod predmetnog područja Kultura i mediji - učenik posjećuje kino u stvarnom okruženju i kritički procjenjuje odgledani film u okviru školskog projekta ,,Junak ili antijunak? Lik u književnom i filmskom djelu".

Može biti slika sljedećeg: jedna ili više osoba i u zatvorenom

Već smo na primjeru lika Akakija Akakijeviča iz pripovijetke Kabanica koju smo obradili te junakinje Erin Gruwell iz igranog filma Pisci slobode koji smo odgledali na nastavi, zaključivali što književnog i filmskog junaka čini antijunakom ili junakom.

Teth-Adam ili ti Crni Adam još jedan je u nizu superjunaka s bezgraničnom moći, no ovoga lika simbolična imena, nije tako jednostavno svrstati u kategoriju junaka ili zločinca. Iako iz gnjeva donosi loše odluke, ovaj antijunak meka srca uz potporu drugih, odluči da ipak može biti spasitelj svijeta, a ne njegov rušitelj.

U filmu prepunom borbe za opstanak i prevlast, mogu se uočiti brojni motivi iz egipatske mitologije pa pomalo podsjeća i na epska djela koja smo čitali, ali i distopijskog društva i budućnosti iako se radi o izmišljenom svijetu i znanstvenoj fantastici.
Svakako filmom se poručuje da dobro nadvladava zlo, ne samo na svijetu, nego i u čovjeku, ako je okružen pravim ljudima, a i
,,bolje je imati loš plan nego nikakav plan."